Litha - Litha

10.02.2021

Proudí recenze vol.19

Slovo Litha je jiné označení pro pohanský svátek letního slunovratu. A od loňského roku také jméno screamo/emo hardcore čtveřice z Děčína, jejíž nedávný debut se symbolickým vyobrazením slunce na obalu mi rozzářil doposud bezbarvou lednovou zimu.

Kapele v tradiční sestavě: zpěv, kytara, basa a bicí vévodí specifický hlas zpěvačky Baru, který můžete znát z hardcorových Aso-Naga, nebo z již neexistujících IKIRU. Litha vypustila do světa debutové self-titled EP, které zatím nemá svůj fyzický nosič, avšak ukrývá čtyři songy nahrané v Close to the Sun Underground Records. Jeden z nich najdete také na nedávno vydané benefiční kompilaci Mad Duck Booking, která vyšla na podporu organizacím pomáhajícím lidem na útěku před válkou. A celá deska vám pak ušima prosviští asi za čtvrt hodinu.

Nástup prvního songu je jako z učebnice emo hardcoru. To ostatně platí pro první vteřiny každé skladby. Tyhle začátky nepřináší sice nic přelomového, avšak atmosféru a napětí budují zdatně. První skladba Placebo naruby je divokým startem, možná nejzběsilejšími čtyřmi minutami z celé desky. A právě v těchto agresivních polohách mi Litha zní nejlépe. S rázným screamem se tu skvěle doplňuje jednoduchý hudební podklad, který občas proloží nápaditá změna tempa - paráda. "Obchodníci se smrtí a životem, chemií drží nás nad hrobem."

Asi minutu před konce skladby ukazuje Litha také svou druhou tvář, vybarvenou v pomalejším tempu, melodiích a zvláštním vokálu, ve kterém do screamu proniká jiná barva hlasu. Desku už jsem slyšel mockrát - pořád si ale nejsem jistý, jestli se mi tenhle druh vokálu, který se na EP objevuje ještě několikrát, líbí nebo ne. A jsem si jistý, že i leckterého otlučeného fanouška screama, tahle místa trochu zatahají za uši.

Nepotřebuješ souhlas představuje v úvodu kapelu ve více hardcorové podobě, s těžkotonážním zvukem, který se ale postupně proměňuje zpět v rychlejší screamo. Stejně jako v předchozím songu jsou tu ozdobou změny v tempu drolící skladbu na menší díly. Závěr pak znovu potěší zběsilejší posluchače. "Až budou na tváři vrásky - pozdě snít o další šanci." Textově je jak tenhle song tak i celá deska jasně názorově ohraničená, a párkrát udeří metaforický hřebíček na hlavičku. Někde jsou ale zase verše naopak příliš okaté.

Třetí skladba Čerň nastupuje pomaleji, melodicky, a počáteční mluvené slovo postupně přechází v křik. V repetici "Čerň lidská neprávem získá kontrolu nad druhým životem..." se mi na mysl znovu dere polemika o zvláštní barvě vokálu. Zato s nástroji si tu rozumím, jak hezky budují atmosféru skladby. V závěru se skladba zdánlivě vrací do jemnějšího začátku, to ale přeruší několik závěrečných výkřiků. Kruh se neuzavírá.

Poslední Pochyby znovu potvrzují pravidlo povedených začátků, a mě se mimoděk vybavují staré skladby Esazlesa. Do proudu hudby ve středním tempu vplouvají vokály, a vše společně buduje těžký a temný sound podpořený chmurným textem. "Vadí mi vídat bezpráví. Bez ohledu na vzdálenost." Pochyby působí opravdově, silně a krásně gradují v půli třetí minuty, kdy kytara dostává kvílivý zvuk a vokál křičí z plných plic. "Žádná hrozba není dost daleko, aby se mě to nedotklo." Právě tady měla podle mě skladba, a vlastně celá nahrávka, skončit. V tom nejlepším.

Tak a z recenze, co měla být na pár vět, je znovu vyprávění. To proto, že jen málokdy není o čem psát. A i na debutu Litha je spoustu zajímavých míst. Jejich self-titled EP je v podstatě jednoduchá, ale dobře sestavená jednohubka, kterou ozvláštňují hlavně ony specifické vokály. Ty budou pro někoho plusem a pro jiného kamenem v botě. Tak si desku poslechněte. Ať víte, jak jste na tom vy.

"Dokud víme co nechcem. Máme šanci mít to, co chceme..."
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky